МРТ

Магнітно-резонансна томографія — основана на феномені ядерно-магнітного резонансу, який було відкрито американськими дослідниками F.Bloch  та E.Purcell у 1946 році, які вподальшому отримали Нобелівську премію з фізики у 1952 році.

Фелікс Блох (Лауреат Нобелівської премії, 1952).

Едвард Перселл, Лауреат Нобелівської премії 1952

1955-1956 рр. Е. Одеблад та Г. Ліндстром (Швеция) опублікували перші результати реєстрації ЯМР на живих клітинах та вирізаних тканинах тварин.
1956 р. О. Жардецький проводив дослідження по натрію на крові, плазмі та еритроцитах.
1965 р. Браттон опублікував результати Т1 и Т2 зображення скелетних м‘язів живої жаби.
1960-1970-х роках було опубліковано багато робіт по дослідженнюю релаксації, дифузії та хімічного обміну води у всіх видах клітин та тканин.
1967 р. Лігон виміряв ЯМР-релаксацію води в руці живої людини. А. Ганссен отримав патент на ЯМР-пристрій для дослідженняя кровотоку в тілі людини.
1968 р. Джексон и Лангхам отримали перші ЯМР-сигнали від живої тварини.

Зображення головного мозку вперше було отримано Y. Holland у 1980 році. Для проведення МРТ людину поміщають у спеціально створене магнітне поле. Під його впливом в об’єкті будуть резонансними тільки ті зони, напруга магнітного поля яких буде точно збігатися з вимогами резонансу.

Якщо змінювати місцеположення ділянки резонансу (просуваючи її по об’єкту),  можна просканувати весь організм людини.

Цінність методу МРТ полягає в тому, що фізіологічні рухи в організмі людини (дихання, серцева діяльність, перистальтика кишок)  не впливають на зображення. Крім того, не потрібна спеціальна підготовка пацієнта до обстеження.

Відсутність видимих артефактів, зумовлених кістковими структурами і порожнинами, що містять газ, надають МРТ  перевагу в дослідженні задньої черепної ямки, черевної порожнини і тазової ділянки.

МРТ-апаратура відносно проста з точки зору механіки, нескладна в
обслуговуванні, може використовуватися щоденно, однак потребує окремого досить великого приміщення та має велику вартість.

МРТ шийного відділу спинного мозку

У пацієнтів, які неодноразово перебували під впливом сильних магнітних полів радіочастотних імпульсів, не зареєстровано жодного випадку гострого чи хронічного захворювання. Перевагою МРТ перед КТ є значніша інформативність і високе контрастування за рахунок чутливості до різних хімічних зв`язків у різних молекул. Додатково метод МРТ дозволяє отримувати не лише поперечні зрізи, а й повздовжні.

Недоліком методу є те, що вогнища звапнення у тканинах до певних розмірів не отримують відображення. Обмежують застосування МРТ у клінічній практиці висока вартість апаратури та необхідність спеціального приміщення.
Період, необхідний для отрна сучасних апаратах, коливається в межах 1—30 хв (у середньому 2—4 хв на зріз залежно від
режиму дослідження). Просторова дозвільна можливість методу досягає  0,2 см на зображеннях ока, хребта тощо. Для порівняння рентгенівський комп’ютерний томограф фірми «Сіменс» дає просторовий дозвіл 0,1 см.

У Києві працюють багато центрів МРТ — за ссилкою https://mrtinfo.com/centers.html Ви зможете дізнатись їх адреси та вартість обстеження